PLANIRANJA U UDRUZI
Temeljna planiranja u svakoj udruzi uključuju:
STRATEŠKO PLANIRANJE odnosi se na plansko programiranje i dugoročne planove udruge.
Strateški plan nije propisan sadržajem, ali mora biti podloga za izradu financijskog plana. Udruge se često traži strateški plan kod prijave projekata.
FINANCIJSKO PLANIRANJE
Sve udruge i ostale neprofitne organizacije koje su obveznici vođenja dvojnogknjigovodstva su sukladno Zakonu o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija (Narodne novine, br. 121/14 i 114/22) u obvezi su izrađivati godišnji program rada (Operativni plan) i financijski plan za njegovu provedbu do 31.12. tekuće godine za sljedeću kalendarsku godinu.
Financijski godišnji plan usvaja skupština na redovnoj sjednici, a uređuje obvezu izrade godišnjeg programa rada, kao i financijskog plana za njegovu provedbu.
Metodologiju izrade financijskih planova uređuje Pravilnik o sustavu financijskog upravljanja i kontrola te izradi i izvršavanju financijskih planova neprofitnih organizacija.
Neprofitna organizacija koja je obveznik vođenja dvojnog knjigovodstva obvezna je izrađivati godišnji program rada i financijski plan za njegovu provedbu (Zakon o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija NN 121/14, 114/22).
OPERATIVNO PLANIRANJE
Operativno planiranje je kratkoročno planiranje i (godinu ili manje).
Određeno je raspoloživim sredstvima (proračun, osoblje). U operativnom planiranju izrađuju se godišnji i terminski planovi.
Godišnji program rada (Operativno planiranje / akcijski plan/program rada) se izrađuje na temelju strateškog plana udruge (najmanje trogodišnjeg) kojeg usvaja skupština (kao i financijski plan).
U operativnom planu potrebno je opisati sve programe, područja djelovanja, aktivnosti projekta, povezati aktivnosti s financijskim planom i istaknuti moguća značajna odstupanja (npr. plan prijave na natječaj koji se kasnije ne objavi ili se ne dobiju sredstva).
Sadržaj godišnjeg programa rada udruge nije propisan već ovisi o djelatnosti, ciljevima i programima udruge.
Sastoji se od:
1. uvod
2. osnovni ciljevi
3. specifične aktivnosti i projekti koji će se provoditi kako bi se ciljevi ostvarili
4. resursi (vremenski, financijski – izvori financiranja, ljudski…)
CILJ operativnog plana je: zaposlenicima, volonterima, korisnicima i javnosti osigurati jasniju sliku poslovanja udruge
Obvezan je po zakonu
Ciljevi koje planiramo ostvariti u 1.godini
Odgovara na pitanje: KAKO ĆEMO RASPOREDITI NAŠE MATERIJALNE, FINANCIJSKE I LJUDSKE RESURSE?
Tko će što obavljati ? Tko je odgovoran za što?
Tko će pratiti, koordinirati izvršenje (odgovorna osoba za praćenje)?
Koji su rokovi izvršenja?
Predstavlja specifičan plan korištenja organizacijskih resursa kako bi se provela planirana strategija
Definira aktivnosti koje se trebaju provesti u cilju provedbe planirane strategije
Plan svakodnevnog menadžmenta organizacije za kraće razdoblje (godinu dana)
Operativni plan treba imati jasnu poveznicu sa strateškim planom
Operativni plan je za svaku godinu drugačiji
Operativni plan izrađuje odgovorna osoba u suradnji s timom zaposlenika

Financijsko planiranje u udruzi za 2024. godinu
Sve udruge i ostale neprofitne organizacije koje su obveznici vođenja dvojnog knjigovodstva su sukladno Zakonu o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija (Narodne novine, br. 121/14 i 114/22) u obvezi su izrađivati godišnji program rada (Operativni plan) i financijski plan za njegovu provedbu do 31.12. tekuće godine za sljedeću kalendarsku godinu.
Izradi financijskog plana prethodi izrada godišnjeg programa rada (operativnog plana)
Kvalitetno planiranje i sastavljanje financijskih planova temelj je uspješnog poslovanja svake neprofitne organizacije (udruge).
Kvalitetno izrađen financijski plan temelji se na:
- prethodnoj poslovnoj godini (2023.g.) i
- na realnoj procjeni pojedine stavke financijskog plana za 2024.godinu
FINANCIJSKI PLAN ZA 2024.g. PRIDONOSI: ostvarivanju ciljeva udruge koji su navedeni u programima rada, aktivnostima i projektima koje provode.
Što bi trebao osigurati financijski plan za 2024.g zajedno sa učinkovitim sustavom unutarnjih kontrola u udruzi ?
- da se sredstva neprofitne organizacije koriste radi ostvarivanja ciljeva same neprofitne organizacije transparentno, namjenski, ekonomično, djelotvorno i učinkovito.
Što se prikazuje u financijskom planu za 2024.g.?
U financijskom planu za 2024. godinu prikazuje se očekivani manjak / višak prihoda koji udruga planira ostvariti na dan 31. prosinca 2024. godine.
Izrada i izvršavanje financijskog plana za neprofitne organizacije propisani su Zakonom o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija (Nar. nov., br. 121/14. i 114/22., dalje: Zakon).
Na temelju Zakona donesen je Pravilnik o sustavu financijskog upravljanja i kontrola i izradi i izvršenju financijskih planova neprofitnih organizacija (Nar. nov., br. 119/15 i 134/22., dalje: Pravilnik) kojim se utvrđuje metodologija izrade financijskog plana, izmjena i dopuna financijskog plana te način i uvjeti izvršavanja financijskog plana.
Obvezu izrade godišnjeg programa rada i financijskog plana imaju neprofitne organizacije koje su obveznice vođenja dvojnog knjigovodstva.
Neprofitne organizacije koje vode dvojno knjigovodstvo, iako udovoljavaju uvjetima iz Zakona za vođenje jednostavnog knjigovodstva (visina prihoda niža od 30.526,25 eura) i vrijednost imovine niža od 30.526,25 eura), ali nisu donijele Odluku o vođenju jednostavnog računovodstva i primjeni novčanoga računovodstvenog načela, nemaju obvezu izrade godišnjeg programa rada i financijskog plana.
DONOŠENJE FINANCIJSKOG PLANA
Financijski plan za sljedeću godinu donosi najviše tijelo udruge, odnosno tijelo koje je na temelju statuta udruge za to ovlašteno, najkasnije do 31. prosinca tekuće godine na temelju prijedloga financijskog plana koji priprema zakonski zastupnik.
Financijski plan za 2024. godinu donosi najviše tijelo neprofitne organizacije (to ne može biti izvršno tijelo kao što je npr. upravni odbor, već skupština) odnosno tijelo koje je na temelju statuta neprofitne organizacije za to ovlašteno, najkasnije do 31. prosinca 2023. godine.
O navedenom sastanku potrebno je sastaviti zapisnik, provesti glasanje o predstavljenom financijskom planu, usvojiti ga (ili ne) većinskim brojem glasova te sve to zabilježiti u navedeni zapisnik. Nakon što se usvoji financijski plan nije ga potrebno dostavljati niti jednoj nadležnoj instituciji već ga se pohranjuje uz dokumentaciju udruge.
Novčane kazne: Zakonom su propisane novčane kazne za zakonskog zastupnika neprofitne organizacije kada najviše tijelo neprofitne organizacije, odnosno tijelo koje je na temelju statuta neprofitne organizacije za to ovlašteno, najkasnije do 31. prosinca tekuće godine ne usvoji financijski plan i kada financijski plan ne sadržava dijelove koji su propisani Zakonom.